ANASAYFA


nar mandalina greyfurt limongüvenli yiyecek KÖYCEĞİZ ORGANİK güvenli yiyecek


portakal

Portakalın Faydaları Yararları

• Soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardım eder,

• İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır,

• Kalp hastalığı ve felçten korur,

• Ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar,

• Mide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır,

• Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur

• İçindeki potasyum cildin kuruyup kırışıklıkların oluşması önler,

• Bağırsak gazlarını söker,bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlar,

• Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar, • Safra salgısını arttırır; (1 adet portakal=60 kalori) Hem C vitaminin yararları, hem de portakalın yararları bildiklerimizle sınırlı değildir. Kış aylarının vazgeçilmez ve en bilindik meyvesidir. Bugün elmadan sonra dünyanın en çok tüketilen meyvesi olan portakal, asırlar boyu az bulunan bu nedenle lüks lezzetler arasında yer almıştır. Hastalara şifa niyetine yedirilmiş, sofra dekorasyonunda kullanılmış, armağan olarak verilmiştir.

Portakal, besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir. Önemli bir askorbit asit kaynağıdır. Vitamin özellikle C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, soğuk algınlıklarında, nezle ve griplerde birebirdir. Genelde kabukları soyularak yenilen portakalın suyu da kendisi kadar yaygın tüketilir. Doğal haliyle içildiği gibi alkollü ve alkolsüz kokteyllerde de kullanılan meyve sularından biridir. Çok sayıda keseciklerle dolu olan kabuğundan parfüm, şeker sanayilerinde yararlanılır, serinletici içitlerin yapımında uçucu yağları çıkarılır.

Portakal C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin. Ve tüm bu içerdiklerinin vücudumuza çeşitli yararları var. Portakal, kanseri önlemeden,kanı temizlemesinden karaciğeri çalıştırmaya, cildi güzelleştirmeye,anormal doğumları önlemeye kadar pek çok şeye iyi gelir.

Aynı zamanda,içerdiği potasyum, cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da önler, Çocukların hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişiminin tam sağlanması için gerekli olan cevherler dolu bir meyvedir. Çiğ haliyle tüketilmesinin yanısıra reçeli , konservesi yapılan portakal günümüz mutfaklarında çokça kullanılan bir lezzet halini almıştır. Pasta, tatlı , reçel yapımında kullanılan portakal, özellikle Fransız mutfağında ve kümes hayvanlarıyla pişen yemeklerde çokça tercih ediliyor.

Bol C vitamini ile kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve benzeri hastalıklarda vücudun koruma gücünü arttırır.

Portakalda mevcut B vitamini ve bol fosfor bulunur. Sinir siteminin kuvvetlenmesini ve iyi çalışmasını sağlar.

Sinir zafiyetini giderir, bedeni ve bilhassa ruhi sıkıntıyı, yorgunluğu geçirir.

Kanı durultur, hasta ve çocukların kansızlığını giderir.

Karaciğeri, çalıştırır ve safra ifrazatının arttırır. Mide rahatsızlıkları olanlar portakal yememeli veya çok az ve tatlı olanları yemelidir.

Yenilecek portakallar tadı olgunlaşmış olmalıdır. Kesilen veya sıkılan portakallar fazla bekletilmeden yenmelidir.